DOLHANLAR Web sitesine hoşgeldiniz...

Dolhanlar

  Dolhanlar Hakkında
    Dolhanlara Ulaşım
    Şiirlerimiz
    İnsanlarımızı Tanıyalım
    Gurbetçilerimiz
    Şehitlerimiz & Gazilerimiz
    Aramızdan Ayrılanlar
    Hikayeler/Fıkralar
    Dosyalar
    Makaleler
    SOHBET Odası
    Linkler
    Yönetimlerimiz
    Muhtar Yönetimi
    Dernek Yönetimi
    Site Yönetimi


 Faydalı Linkler


Reklam


Resim Galerisi'nden


Nağmeler


İstatistik

 
Toplam Üye : 579
Ziyaretçi : 223171
Bugün : 0
Dün : 0
Bu Ay : 0
En Son Üye : Bahattin2000
Son 10 Online Üyeler
mevlut
03.06.2017 - 11:38
zeki42
24.05.2017 - 13:31
hasanhakyemez
02.04.2017 - 12:56
Hacıdağlı torunu
03.01.2017 - 19:28
Burakİvgen
04.12.2016 - 11:47
selim
20.10.2016 - 13:23
emel
02.10.2016 - 22:25
ilhan ivgen
01.10.2016 - 10:12
recep dalçık
28.09.2016 - 01:37
ramazan geçin
26.09.2016 - 11:28

Makaleler

  BİRLİK VE BERABERLİK ÜZERİNE
 

           Bir toplumu yaşatan, ilerleten ve yükselten sihirli kuvvet, birlik ve beraberliktir Birlik ve beraberlikten yoksun olan toplumların, diğer toplumlar arasında yerini almasına imkân yoktur.

           Bir toplumun birliği ve beraberliği çeşitli nedenlerle zayıflarsa veya bozulursa o toplumda ilerleme ve yükselme olmayacağı gibi, o toplumun geleceğini muhafaza etmesi zorlaşır, hatta imkânsız hale gelir.

           Bireylerin beraber hareket etmeleri elbette ülkemiz için çok faydalı olur, buna en güzel örnek Kurtuluş Savaşıdır. Birlik ve beraberlik içinde olan toplum kendi kendini yönetir, dışarıdan müdahalelere izin vermez. Karşılaşılan sorunlar daha çabuk çözülür ve gelişmek için gerekli şartlar kolayca aşılır.

           Toplumsal dayanışma toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. Hayatımızda toplumsal dayanışmanın çok önemli bir yeri olduğunu artık idrak etmemiz gerekmektedir. Çünkü iyi yaşamamıza yardımcı olacak unsurlardan birisi dayanışmadır.

           Ülke içinde veya dış ülkelere karşı her zaman birlik ve beraberliğimizi korumak zorundayız. Toplumu oluşturan bireylerdir. Bireyler arasında güven ilişkisi, demokrasi, hukuka saygı, kurumlar arasındaki iletişim, bireylerin birbirine olana saygı ve bağlılığı, yönetime olan güven ve günümüzde olumlu ya da olumsuz her türlü gelişmelere verilen reaksiyonlar olarak incelenebilir. İyi bir başarı için çevre faktörlerimizi de iyileştirmek zorundayız. Çünkü insan sosyal bir varlıktır.

           Çevresindeki tüm olaylardan direk veya dolaylı etkilenir. Bu etkileşme insana zarar verdiği gibi zirveye çıkmasına da yardımcı olur. Dayanışmalar sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır. Kısaca Ülkemizin dünya ülkeleri arasında önemli bir yere gelmesi için, toplum olarak bir dayanışma (fikir birliği) içinde olmalıyız.

           Anadolu insanının en önemli eksikliklerinden birisi de, birilik ve beraberlik ruhunun gün geçtikçe zayıflaması, bireyselliğe doğru gidilmesidir. Birlik ve beraberlik ruhunu kuvvetlendiren en önemli unsurlardan biri de ortak değerleri olan insanların festival, eğlence, vb. organizasyonlarda sık sık bir araya gelmesidir.

           İnsanımızın 40 yıllık hayali olan Dolhanlar Buluşma Günü 16 Ağustos 2009 Pazar Günü yapılmıştır. Kelimeler anlatmaya yetmez, Dolhanlar Buluşma Günü’nde yaşanan coşkuyu, duygu yoğunluğunu. Dolhanlar Buluşma Günü, birlik ve beraberlikle neler başarılabileceği, birlik ve beraberlikle insanımızın iyi şeylere layık olduğu ispatlandı. Dolhanlar Buluşma Günü ile, aynı şehirde yaşayan Dolhanlar’lılar birbirleri ile tanıştı, kaynaştı, ev ve iş ziyaretlerine gidilir oldu, il dışındaki Dolhanlar’lıların telefonla hatırları hiç olmazsa sorulmakta. Dertleri ile dertlenilir olmaya başladı. Mutlu günlerinde bir araya gelinip mutlulukları paylaşılır hale geldi, üzüntülü günlerinde yine bir araya gelinip üzüntüleri paylaşılarak hafifletilir hale geldi. Kısacası, insanımız layık olduğu değere ulaşma yolunda birlik ve beraberliğin temelleri atılmış oldu.

           Tüm bunlardan daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır ki, bunların gerçekleşmesi için bir dernek kurmak gerekiyordu ve dernek birçok güçlüklerle karşılaşılmasına rağmen kuruldu. Kurulan derneğe maddi ve manevi desteğin sürekli gösterilmesi en önemli husustur. Görev ve işbölümünde sonsuz fedakârlık gösterilmesi, başarının en önemli unsurlarındandır.

           Derneğin en önemli amacı, tarih ve kültürü yaşatıp, sonraki nesillere ilk günkü tazeliğiyle ulaştırmak, toplumda maddi durumu iyi olmayanların eğitimine yardımcı olmak, toplumun tarih ve kültür bilincini artırmak için eğitim ve kültür faaliyetleri yapmaktır. İşte Dolhanlar’lı fedakâr insanların bir araya gelerek Dolhanlar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği’ni kurmuşlardır. Bu bir avuç insan, işlerinin ne kadar zor olduğunun farkındaydılar. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; Dolhanlar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği’nin doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir kişi ve kuruluşla ilişkisi yoktur. Yapmış olduğu faaliyetlerde direk olarak Konya Valiliği, adli kurumlar ve üyelere hesap verir. Yapmış olduğu faaliyetlerde, hiçbir kişi veya kurumun yetkilerine müdahale etme düşüncesi yoktur. Amaçları birlik ve beraberliği sağlamak, yok olmak üzere olan kültürümüzü yeniden diriltip sonraki nesillere ulaşmasını sağlayan, fakir öğrencilerin okumasına, ekonomik yetersizlik içinde bulunan insanımıza maddi yardımda bulunmaktır. Kısacası insan odaklı oluşumdur.

           Önümüzdeki yıllarda bu birlik ve beraberlik, birlik ve beraberliğe inanan tüm insanlarımızı ve toplumları kucaklayacaktır.

           Bölgemizde birlik ve beraberlik ruhunun gelişmesi ve büyümesi dileklerimle. Allah’a emanet olun.

Hasan HAKYEMEZ

hasan_hakyemez@hotmail.com

dolhanlar@gmail.com

+90 506 500 20 04

 
Yazar: HASAN HAKYEMEZ   |   Tarih:   15.12.2009

Bağışlarınız İçin

TC ZİRAAT BANKASI
KONYA ŞUBESİ
 
ŞUBE KODU: 168
HESAP NO: 54052651
EK NO: 5001
İBAN NO: TR120001000168540526515001

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı
Şifre
  Siteye ÜYE OL
  Şifremi Unuttum

Hava Durumu

3 Günlük Hava Tahmini (Konya)
   

 Basın - Medya


Reklam


Anket

22 - 23 TEMMUZ 2017'DE YAPILACAK OLAN, 7. DOLHANLAR BULUŞMA GÜNÜ'NDE YER ALMASINI İSTEDİĞİNİZ ETKİNLİKLER NELERDİR?
HEPSİ
SADECE BOZKIE RKİBİ
EĞLENCE OLSUN
EĞLENCE OLMASIN
SADECE YEMEK

Anket

DOLHANLARIN HANGİ SEKTÖRDE KALKINMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORSUNUZ?
EL SANATLARI
TARIM
YAYLA TURİZMİ
HAFİF SANAYİ
DİĞER (MESAJ ATINIZ)

Makaleler

 • dsfdsf

 •  
  - sdfs -
 • dsfdsf

 •  
  - sdfs -
 • HAYIRDA YARIŞIN

 •  
  - HASAN HAKYEMEZ -

  Hikayeler / Fıkralar

 • TRABZONA GİTMEZ

 •  
  - Tevfik ÖZDEMİRHAN -
 • üstün zeka

 •  
  - veysel demiray -
 • iki büklüm bastona mahküm

 •  
  - veysel demiray -

  Sohbet Odası

  Sohbet odası şu anda boş...  
  Copyright © 2009 Dolhanlar